Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відкритий доступ до судових рішень є одним з принципів, який забезпечує прозорість діяльності судової влади в Україні, а також сприяє однаковому застосуванню законодавства.
З метою впровадження цього принципу в життя Верховною Радою України 22 грудня 2005 року прийнято Закон України ”Про доступ до судових рішень".
Цим Законом регулюються відносини щодо забезпечення доступу до судових рішень (рішень, судових наказів, постанов, вироків, ухвал), ухвалених судами загальної юрисдикції, та ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (далі-ЄДРСР або Реєстр).
ЄДРСР є автоматизованою системою збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
ЄДРСР є оптимальним ресурсом для правників, адже не виходячи з дому можна ознайомитися з рішеннями та знайти судову практику для подальшого застосування її під час складання юридичних документів та визначення правильної правової позиції.
Судові рішення та окремі думки суддів, внесені до Реєстру є відкритими для безкоштовного цілодобового доступу, громадяни можуть знайти у вільному доступі, переглянути, скопіювати та роздрукувати з дотриманням вимог Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (рішення Вищої ради правосуддя від 19.04.2018 № 1200/0/15-18).
Слід зазначити, що в Реєстрі можна знайти рішення, внесені судами, починаючи з 2010 року.
Для того, щоб ознайомитися з потрібним рішенням, необхідно зайти за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/ або в будь-якому браузері набравши словосполучення «Єдиний державний реєстр судових рішень» і Ви потрапите на сторінку Єдиного державного реєстру судових рішень.
За допомогою цієї сторінки можна проводити пошук судових рішень окремо або одночасно за:
1) словами з тексту судового рішення;
2) місцезнаходженням і найменуванням суду;
3) прізвищами та ініціалами суддів;
4) реквізитами судової справи:
- номером справи,
- датою (періодом) її надходження до суду;
5) реквізитами судового рішення:
- датою (періодом) ухвалення,
- реєстраційним номером у Єдиному державному реєстрі,
- формою судочинства (адміністративна, господарська, кримінальна, цивільна, справи про адміністративні правопорушення),
- формою судового рішення (вирок, постанова, рішення, судовий наказ, ухвала, окрема ухвала);
6) статусом сторін у справі:
- державний орган, державне підприємство, установа, організація;
- юридична особа;
- фізична особа.
Обравши відповідну комбінацію критеріїв, треба натиснути кнопку ”ПОШУК” та отримати результат внизу сторінки.
У Реєстрі можна знайти як конкретне рішення, реквізити якого відомі, так і добірку рішень з якогось питання чи певного суду, судді тощо.
Так, доступним є контекстний пошук. Тобто, набравши у полі «Пошук за контекстом» необхідні слова, які можуть бути у необхідних Вам рішеннях (наприклад, назву закону, який Ви хочете дізнатися як суди його застосовують), і Ви знайдете усі судові рішення з такими словами. При цьому можна обмежити пошук за іншими критеріями (судом, періодом тощо).
Якщо ж є бажання ознайомитися з добіркою судових актів, наприклад, Зарічного районного суду м. Суми за перше півріччя 2020 року, потрібно у рядку ”Регіон суду” обрати ”Сумська область”, а в рядку ”Найменування суду” – ”Зарічний районний суд м.Суми ”. Також вказати відповідний період, за який хочете знайти судові рішення (шукаємо рішення за 1 півріччя 2020 р., тому початковою датою буде 1 січня 2020 року, а кінцевою датою – 30 червня 2020 року), форму судочинства, форму судового рішення – рішення або ухвала. Таким чином отримаємо всі судові рішення, відправлені до Реєстру Зарічним судом.
Слід зазначити, що у текстах всіх рішень суду, які відкриті для загального доступу, не вказуються наступні відомості:
Дані що не відображаються у рішенні суду, замінюються літерними або цифровими позначеннями.
Правила пошуку необхідної інформації у Єдиному державному реєстрі судових рішень України не такі прості, як може здатися на перший погляд.
Існують деякі "прийоми" про які мало хто знає, а вони, у свою чергу, значно полегшують роботу користувача. Тож розгляньмо більш розширено ці варіанти пошуку.
Пошук з використанням спеціальних знаків
На сайті можна виконувати пошук за текстом із використанням спеціальних знаків.
Він здійснюється за допомогою подвійних лапок («»). Якщо ви шукаєте рішення з якоїсь точною фразою або словом, вам потрібно взяти його в лапки. У такому випадку Реєстр судових рішень видасть вам документи, що містять пошуковий запит в тому вигляді, в якому ви його написали. Приклад: «відновлення становища, яке існувало до порушення».
Якщо ви не знаєте точного номера справи, замість невідомого символу в Судовий реєстр можна написати знак питання (?). Приклад: рішення № 247/1?4-13.
Здійснюється за допомогою зірочки (*). Вона замінює один або кілька символів. При цьому треба пам’ятати, що перед зірочкою повинно бути не менше трьох символів. В іншому випадку пошук в Єдиному судовому реєстрі за вказаними вами параметрами виконаний не буде. Наприклад, якщо потрібно знайти рішення щодо будівельної компанії, то в поле контекстного пошуку можна ввести корінь основного слова, а після нього поставити зірочку. Приклад: будівельн*
Здійснюється за допомогою логічного оператора OR, який обов’язково повинен бути зазначений великими літерами. В Єдиному реєстрі судових рішень будуть сформовані документи, які містять одне з написаних вами слів або словосполучень. Приклад: рішення OR постанова.
За замовчуванням пробіл між пошуковими запитами означає, що пошук буде здійснюватися одночасно по всім перерахованим словами. Однак якщо пошук в Державному судовому реєстрі планується робити не за окремими словами, а по пошуковим фразам, то більш доцільним є використання такого логічного оператора, як AND. Він, як і будь-який інший логічний оператор, повинен бути зазначений великими літерами. У такому випадку за результатами пошуку буде сформований список документів, які одночасно включають обидві пошукові фрази. Приклад: визнання права власності AND нерухоме майно.
Для виключення з результатів пошуку окремих значень між пошуковими запитами потрібно поставити логічний оператор NOT. У такому разі всі слова, які були вказані перед логічним оператором, будуть враховані, а все, що після, ні. Прописується він великими літерами і може бути використаний в Державному реєстрі судових рішень тільки за наявності не менше двох пошукових слів. Приклад: нерухоме майно NOT земельна ділянка.
Якщо хочете, щоб у Єдиному державному реєстрі судових рішень знайдені вами документи обов’язково включали в себе певне значення, то перед пошуковим словом потрібно поставити знак + (плюс). Приклад: визнання права власності +автомобіль.
Для того щоб результат пошуку в Реєстрі судових рішень України не містив певного значення, перед таким пошуковим словом потрібно поставити знак — (мінус). Приклад: накладення арешту -рухоме майно.
Передбачає одночасне використання різних способів пошуку і здійснюється за допомогою дужок. При цьому використання дужок на початку пошукового запиту в Єдиному реєстрі судових рішень України не дозволяється. Приклад: визнання права власності AND (нерухоме майно OR нерухомість).
Таким чином, використовуючи зазначені правила, можна досить ефективно не тільки стежити за станом конкретної судової справи, але й здійснювати аналіз існуючої судової практики.